Ami längtar…

Hej på er!

Ami längtar efter en blå himmel och lite sol.

Det här eländet har vi sett så mycket av nu så det kan räcka…

Lerigt, regnigt och blåsigt 😦

DSC05766,1

Då kan man väl få drömma sig ner till Spanien lite och tänka på hur härligt det kan vara att sitta här.

DSC_2409,1

Och njuta av nåt gott att dricka medan man väntar på Alis goda räkmacka. Och det bästa av allt är att Ami kan knalla ner i pyjamasen. Så om ni går förbi där och ser någon i nattsärken, så vet ni att det bara är Ami som äter frukost 😉

DSC_2410,1

Om Ami

Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja. Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i Helsingborg och märktes . Bokmärk permalänken.

7 kommentarer till Ami längtar…

  1. Ama de casa skriver:

    Du har det bra du. Jag får inte gå längre än till soptunnorna ovanför Ali i mina gossekläder… 😉

  2. Decdia skriver:

    Hihi, jag har bokat semester till Torre i april. Längtar som bara den!! Med tanke på din och Amas kommentarer så gissar jag att du bor i närheten av ”min” bostad. När har ni nästa resa planerad?

    • Ami skriver:

      Åh! Det låter härligt 🙂 Ja vi är grannar. Vi har lägenhet i huset framför Ama. Bor du också där i närheten?
      Vi planerar att åka ner i februari och längtar också som bara den 🙂

      • Decdia skriver:

        Nej tyvärr har jag inget eget boende där nere… 😦
        Hyr en lägenhet på radio mur-nåt, bara nån meter från Ama (bara att runda gatan med stora snoppen). 😉

  3. tinamarianne skriver:

    Hej Ami! Men du, den räkmackan! Tur jag vet var det är! Visst är det bredvid Skandinaviska centret…BarCelona?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.