Hej på er!
Det går ju mot påsk och det kunde man se när vi häromdagen tog en tur på stan

Det var påskfjädrar lite här och där….Vackert tycker Ami, men alldeles för kallt och blåsigt för att kunna gå ute och njuta av det 😦

Här var det desto varmare och trevligare när vi syskon samlades för lite skvaller 😀

Gilla detta:
Gilla Laddar in …
Relaterade
Om Ami
Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja.
Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i
Helsingborg. Bokmärk
permalänken.
Inte en människa i sikte, det är nog fler än du som tycker att det är kyligt.
Just nu lyser visserligen solen men det kan vara bedrägligt.
Strax ska jag iväg och träffa min syster och bror,
ja min mor, dotter och lite andra också 😉
Kram och grattis! ♥
Ja, nu lyser solen här också….Fem minuter, men sen kommer molnen tillbaks. Och det är kallt 😦 Men nån gång ska väl värmen komma hit också.
Ha en trevlig dag med familjen 🙂
Kram och grattis!
Håller med Moi – ser väldigt tomt ut. Annat än på strandpromenaden här nere nu, ni borde komma ner och kolla på folklivet! 🙂
Vad fina ni är, ni syskon 🙂
Tack 🙂
Jag vill, jag vill, jag vill komma tillbaks nu på en gång!!! Det flyger ju plåtfåglar hela tiden….Det är väl bara att boka. Har du testat färdigt Patriks färdkost? Jag har inte fått dem än!! 😉
Det ser lite öde ut men fint med påskpyntet. Här är det inte alls öde utan mängder av människor som rör sig nere vid Paseon och på restauranger. Nästan svårt att få plats.
Mysigt med syskonträff!
Kram!
Ja, här är det inte skönt att vistas utomhus. Förstår att det börjar bli packat med folk nere på paseon. Vi var där förra påsken och då var det jättemycket folk, nästan mer än i somras 🙂
Kram!
Vad fina ni syskon är!
Vi får hoppas att våren snart hittar tillbaka till oss, det såg ju så himla bra ut där ett tag.
Tack! Roligt att ses och prata lite skvaller 🙂
Ja, nu vill jag verkligen ha lite vårvärme, men det känns ju som det är höst 😦
Hej Ami!
Så fin byggnad där med påskpynt framför…otroligt snygg. Vad kan det vara?
Ja jag är alltid nyfiken på hus och slott/koja. Här i terrasskojan är det varmt…redan 27 gr inne 😦
Inte sååå kul fast det tycker väl ni 😀 Men ännu i skuggan ute på gatan är det kanonskönt.
Kom ner du…vi tar hand om dig allihop här 🙂
Kram P ♥
Hej P!
Byggnaden är terrasstrapporna vid kärnan här i Helsingborg. Det är jättevackert där 🙂
Oj, är det så varmt inne – då är det inte skönt 😦
Åh, vad glad jag blir att höra att ni skulle tagit hand om mig och jag hade kommit ner, saknar er 🙂
Kram!
Påskriset lyser verkligen upp så det i allafall ser varmare ut. Jätte fint kort på er. Ha nu en bra Påskvecka.
Kramen
Ja, det är tur att det finns lite färg på riset som lyser upp lite. Men idag har solen visat sig emellanåt, men rätt som det var kom det en regnskur…..
Ha en fin påskvecka du också!
Kram