I onsdagskväll….

….var vi inbjudna till våra grannar Bosse och Mari på goda tapas. Och dit kom även Anders och Karin. Och lite senare anslöt även Anders och Karins dotter Matilda!

små-plock-torrevieja

Bosse och Mari bor ju på andra sidan korridoren, så det är väldigt smidigt att ta sig dit. Man slipper beställa taxi eller stå och vänta på bussen 😀

Och efter några trevliga timmar hos dem med mycket prat och skratt gick vi allihop ner på stan för att äta middag på en restaurang!

mat-torrevieja,1

Och när klockan var kvart i ett och onsdagen hade övergått till torsdag landade Patrik och jag på vår terrass och njöt av den behagliga nattemperaturen!

natt-temperatur-torrevieja

Och idag är det fredag igen – men ingen marknad för mig den här gången heller. Tån läker fint, men jag är livrädd att någon ska trampa på den i marknadsvimlet…..Fast lite marknad blir det ändå eftersom vi som vanligt tar vårt fredagsvin. Och hur jag än gör kan jag inte undvika den eftersom vi har den alldeles utanför porten!

Om Ami

Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja. Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i Vänner i Spanien och märktes , . Bokmärk permalänken.

21 kommentarer till I onsdagskväll….

  1. Znogge skriver:

    Skönt att ni kan hålla fast vid en av fredagstraditionerna i alla fall 😉

    Kram

  2. Comsi Comsa skriver:

    Du får göra en varnings-anordning på tån, så den skriker till eller sprutar vatten om någon närmar sig… 😀

    Solig fredagskram ♥

  3. Christel skriver:

    Go morgon Ami! En mysig onsdagskväll med andra ord! Varma kvällar så skönt. Freedag underbart! Ha en härlig dag Kram

  4. Ama de casa skriver:

    Såg himla trevligt och gott ut det där 🙂

    Idag ska nog jag ta och gå på marknaden en sväng. UTAN citationstecken 😀

    Kram

  5. Sussi skriver:

    Vad mysigt ni har det. Är lite avundsjuk på den sammanhållningen ni har. Ni verkar ha så trevligt när ni träffas och ni gör det så ofta. Fast framför allt är jag avundsjuk på vart ni bor haha Kram

    • Ami skriver:

      Ja, vi har det faktiskt väldigt trevligt här nere! Och vädret inbjuder ju också till att det är lättare att umgås 🙂
      Kram

  6. ogamotoga skriver:

    Vin har jag hört är bra för onda tår 😉 Ha en mysig Fredag.

  7. Ditte skriver:

    Bäst att du vilar tån i form! Kanske får skor med stålhätta bli ett alternativ…
    Vilken trevlig kväll! Och så skönt att sitta ute.
    Faktiskt har det gått alldeles utmärkt här hemma också nu och det är bara att ta tillfällena i akt.
    Strålande sol idag och +23 nu på förmiddagen och en njutflykt väntar.
    Önskar er en trevlig dag och du kan kansk etitta mot marknaden…(Eller skicka ett bud….)
    Stor kram!

    • Ami skriver:

      Ja, jag vilar tån i form. Och sen får det bli stålhätta 😀
      Så skönt att ni har så fint väder där hemma!
      Hoppas du har haft en härlig njutflykt!
      Stor kram och trevlig kväll

  8. torrebloggen skriver:

    Vilken mysig onsdagskväll! Såg väldigt trevligt ut!
    Ha en bra fredag!
    Kram!

  9. Systeryster skriver:

    Vad bra att tån är bättre! Men så härligt med terrashäng mitt i natten i värmen! Här är det också jättevarmt nu och jag ska ner och ta ett dopp efter jobbet 😎🏄 Ha en skön fredag! Puss 😘😘

  10. Geddfish skriver:

    Har jag missat ert fredagsvin? 😉 blev lite förvirrad, haha. Jag tog mitt eget, då.
    Sen fredagskram!

  11. Pingback: Det har sina fördelar att vara stammis! | Rendahl i Spanien

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.