I lördagskväll blev det god mat med Lena och Göran på Hostel HB. Ett kanonställen med mycket bra mat. Ett av de bättre ställena för tillfället i hela Torrevieja faktiskt. Efter maten gick vi alla till El Paso där fler mötte upp. Dan, Micke, Fia och Lasse. Det var 83 åriga Nico och hans kollega som spelade.
Fia och Lasse stod mest på dansgolvet, de är ju superduktiga på bugg. Hm vi andra får nog gå och träna. Derick har lovat att ställa upp så vi får väl se om det blir några danslektioner här på bloggen senare.
Jo det blev ganska sent som vanligt när man är på El Paso. Men vi fick ju en extra timmes sömn. Tur de har vintertid, haha. Det borde man kunna få lite nu och då när man behöver en extra timme. Den extra timmen gjorde gott för på söndagen blev det en tur med Loppan till bilträffen i Pilar de la Horadada. Perfekt cab väder. Det var väldigt mycket bilar så Loppan fick knappt plats, tur hon inte är så stor.
Men oh så söt liten bil, en sådan skulle man kanske ha.
Det fanns bilar som var större också.
Per och Anneli har frågat efter bilträffen flera gånger så de hängde med i söndags. Jättetrevligt, vi satte oss och beställde varsin smörgås och lite dricka.
Som vanligt går tiden fort när man har trevligt, men visst är det smidigt att vara nästan sist då är det lätt att hitta bilen.
Det var meningen att Nikki och Derick också skulle följt med på men de är mitt uppe i en köksrenovering och det fick gå före. Istället bjöd de hem oss efter bilträffen.
Jo de har lite att göra.
Så de behövde en liten paus i slitet. Så Derick när blir det nu buggkurs?
Det är vid sådana tillfällen man tycker vintertiden är bra. Annars tycker jag att den ska sippas (och det ska den ju snart).
Kram Carin
En sån bra dag Ni hade 🙂 kram
Vilken härlig kväll det blev och sedan en fin söndag på det. Bugga ser verkligen kul ut men själv kan jag det inte. Ni får kanske satsa på några lektioner 😀
Kram
Vad mkt kul ni gör, längtar ner, Kram
Kul med en ”ny” restaurang! Restauranger finns det ju gott om men alla är ju inte helt lyckade. Antar att det var vår f.d. granne George som spelade med Nico. De brukar ju kampera ihop. Fullt av trevligheter både lördag och söndag. Ingen rast eller ro. Men som min mamma sa ”vila kan en göra i graven”.
Stor kram
Bara trevligheter! Så skoj – fortsätt så 🙂
Kram
Var ligger Hostel HB ? Googlar jag får jag träff på ett hotell som heter hostal hb //stefan o pia hälsar
Hej! Restaurangen ligger på nedre plan, så det är samma som du har googlat fram 😊 Jättegod mat och trevlig personal!
Ha det bra!
Kul med en 83-åring på scen, det verkar ha varit bra fart! 🙂