59 år är en hög ålder…

…och ibland behövs det lite service.

Patrik hade beställt ett paket 1 månad innan vi skulle åka till Sverige. Detta var i februari tidigare i år. Men dagarna gick och blev till veckor.  Nu var det ont om tid. Vi skulle åka på en tisdag och på torsdagen innan kom det en avisering om att paketet var på gång. Det skulle hämtas ut på en järnhandeln så vi gick dit.

Nu är det inte bara att kliva in och hämta ut ett paket, nää det kan man bara göra på vissa tider. På dagarna ligger paketet på lastbilen för utkörning. Och på kvällarna i butiken. Så det blev att gå hem tomhänt för att först vänta om paketet skulle köras hem till oss under dagen. Men ingen hörde av sig under hela dagen så det blev att…

…gå ner till järnhandeln på kvällen. Men något paket till Patrik fanns inte, vi fick gå in och leta själva. Kom tillbaka imorgon sa de.

På fredagen stod vi på låset för sen var det helg och då lär det inte komma några paket.  Så nej, inte heller på fredagen fanns det. Samma visa på måndagen…..Men tänk, nu fanns det ett efterlängtat paket.

Loppan hade trilskats den sista tiden med att ibland klicka i startmotorn och Ami gillar inte sådant.

Hade det hänt i Sverige hade Patrik plockat en sådan startmotor från hyllan i garaget. Men nu fick den beställas.

Sen skulle den bara monteras, men det var en baggis, den sitter bara med två skruvar.

Så nu är förhoppningsvis Loppan som ny igen. Nu ska vi bara ta oss tid att ta en provtur. Sista turen var i november 2019!!! Har hon inte varit ute ur garaget på 9 månader?

Om Ami

Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja. Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i Bilar och motor och märktes . Bokmärk permalänken.

7 kommentarer till 59 år är en hög ålder…

  1. Ama de casa skriver:

    Så skönt att paketet kom fram i sista stund i alla fall. Nu får vi hoppas på att transplantationen har gått bra och att Loppan är frisk igen!
    Ha en fin dag!

  2. Preciosa skriver:

    Hej Ami!
    Ja all post tog tid i mars-maj…ett brev fick jag vänta på i 5 veckor, innan på 5 dagar. Fanns ju få flyg som post ofta går med.
    Fina loppan! Klart den måste få gå ut nu!
    Kram P ♥♥

  3. friochlycklig skriver:

    Om den har varit ute ur garaget är det något skumt kanske så hoppas inte. Kram

  4. Znogge skriver:

    Så skönt att det löste sig och att loppan är redo för att rulla vidare många mil 😀

    Kram

  5. Janne skriver:

    Skönt att det grejade sig!

  6. Ditte skriver:

    Vilken väntan! Man undrar hur de gör för att få till detta. Skönt att paketet kom. Och att ”Loppan” nu är i form igen. Ser att du inspekterar. Lika bra det.
    Stor kram

  7. mamma C skriver:

    Då måste väl hon ut och luftas lite snart.
    Kram Carin

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.