Igår var det livräddarnas första…

…arbetsdag för denna säsongen!

Badsäsongen för Ami brukar börja först i augusti, fast i fjol blev det dåligt med tid för badandet. Men det finns faktiskt folk som är modigare än Ami.

Och ska man bada är det tryggare om man vet att det går livräddare som håller ett öga på en. Igår var de på plats nere på Curastranden.

Jag hade läst att rutindelningsnätet skulle varit på plats även igår.

Men än så länge är det inte så mycket folk på stranden så de kanske väntar med näten tills det kommer mer folk. Folk är duktiga på att hålla avstånd. Det ska bli spännande och se hur det kommer se ut nästa vecka.

Tintero har hållit på i två veckor med förberedelser men igår var de klara och hade öppnat för säsongen.

Påsken som är den riktigt stora högtiden här närmar sig och det märks, det målas och fejas i alla hörn. Restaurang Casona bytte ut sin ”fina” blå fasad till en ännu ”finare” brun färg. Kanske det även kommer ett namnbyte! De har även rivit ut hela restaurangdelen.

Hm här är minsann inte lätt att få bord. Inte konstig de flyttade hit för ett tag sen för att få större plats. Vissa ställen är otroligt populära.

Men vi tog en sväng inom Mercadona och tillbringade sen de sista timmarna i solen på terrassen.

24 grader i skuggan och inte en vindpust. Doften av svett spred sig så det fick bli en dusch innan det var dags att gå in och börja med kvällens middag.

Om Ami

Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja. Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i Vad händer i Torrevieja och märktes . Bokmärk permalänken.

6 kommentarer till Igår var det livräddarnas första…

  1. Annica skriver:

    Skön dag igår 🙂
    Kram

  2. mamma C skriver:

    En härlig lördag.
    Kram Carin

  3. Znogge skriver:

    Vilket härligt väder! För min del hade badsäsongen redan varit igång 😀

    Kram

  4. friochlycklig skriver:

    Fina dagar! Kram 👍🇪🇦☀️

  5. Geddfish skriver:

    Det såg ljuvligt ut! Här regnade hela lördagen bort, idag skiner solen men så kallt.
    Njut och må gott! Kram

  6. Ditte skriver:

    Sköna dagar och härliga bilder och hög igenkänningsfaktor.
    Men det har blivit mycket ”nytt ”som kommit till kan jag konstatera. Tyckte nog den bruna färgen på Casona kändes lite trist. Kanske en grundfärg.
    Önskar er en skön söndag.
    Stor kram

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.