Vi var där med Dan och Carita på en spontanresa, vi visste inte ens vart vi skulle när de hämtade upp oss med sin bil. Men från det vi parkerade bilen och gick ner till havet mötte vi inte många personer. Vi skulle äta lite tapas för att hålla hungern borta det visste vi. Middagen skulle såklart ätas senare på kvällen när det blir lite svalare ute.

Tapasen skulle ätas här ute som de oftast besöker när de är här. Vi bara hängde på.

Det fanns lite folk på stranden. De slipper både rutnät och kontrollanter. Så det är en fördel att bo i småbyar.

Alla låg på ena sidan av stranden.

På andra sidan av bryggan låg inte en enda människa. Just då fattade vi inte varför. Men Patrik hade inte jättefel när han sa att det luktar kamelskit i Los Alcázares.

Vi skulle bara äta lite först för att stilla hungern.

Supertrevlig läge på restaurangen. En bit ut i vattnet och en underbar utsikt med vatten åt alla håll.

När maten var slut fortsatte vi söderut.

Mot hotellet.

1904 stod det på skylten.

Men vad som väntade oss innanför entrén hade vi ingen aning om.
Lite konstigt att se det så folktomt på dina bilder. Det verkar fortfarande vara läge för lättare klädsel. Vissa dagar har jag fått bylta på mig rejält här, fast egentligen längtar jag efter hösten och hoppas det blir en riktigt gammaldags höst och inte en röra av alla årstider. kram
Skönt med mindre trängsel 😉
Kram
Inga rutor på våra playor heller. Men det räknas nog som landet där vi bor 😉😁.
Kram Carin
Spänningen är olidlig nu. Kram
Så trevligt! Fast den där restaurangen skulle nog få fler gäster ifall dom ställde ut parasoller 🙂
Kram
Trevligt med en spontanresa. Hoppas att det inte var en obehaglig överraskning som väntade!
Kram
Perfekt läge på restaurang! Och hoppas tapasen var goda….
Skönt också men färre som invaderat stranden.
Kan tänka mig att det blev en trevlig resa.
Stor kram