Det finns bra dagar och det finns…

…ännu bättre dagar i Torrevieja!

Vi fick en flashback när vi såg den svenska husbilen nere på gatan. Det var ju med en sådan pärla vi körde ner med till Spanien när vi tog med vårt första flyttlass från Sverige 2013. Och som vi sen på hemvägen fick in en objuden gäst i när vi hade lagt oss för att sova i södra Frankrike och som Patrik jagade ut. Ja jösses vilka minnen från den resan. Den resan hade kunnat sluta hur illa som helst men den gången gick det bra för tjuvarna…men kanske ägarna till denna husbilen håller på med en liknade resa vi gjorde 2013 med vårt lägenhetsköp.

Ett val vi aldrig ångrat. Mitt i november, blå himmel och sol!

Man får gnugga ögonen både en och två gånger för att inte tro att man drömmer.

Och att grilla en novemberkväll och…

…att sitta ute hur otroligt är inte det!

Eller som Patrik alltid säger man kan ha det sämre!

Om Ami

Den här bloggen handlar om oss och vårt vardagliga liv i Helsingborg och Torrevieja. Jag heter Ami och min man Patrik. Det är jag som är skrivaren i familjen, medan Patrik är den duktiga fotografen! Vi har en son, Max som är sambo med sin Frida och i juli 2017 fick vi vårt första barnbarn, en underbar liten prinsessa. Och i november 2018 utökades familjen med en underbar liten prins! Spanien har alltid legat oss varmt om hjärtat och i mars 2013 köpte vi vår lägenhet i Torrevieja. Välkomna att följa oss!
Detta inlägg publicerades i Vardagen i Torrevieja och märktes . Bokmärk permalänken.

6 kommentarer till Det finns bra dagar och det finns…

  1. Anonym skriver:

    Det finns viktigare saker än blå himmel och sol. (Kan gå fort åt andra hållet i livet)

    • Ami skriver:

      Vi hade precis som många andra tänkt att vänta tills vi blev pensionärer med att genomföra våran spaniendröm. Men min syster dog i en hjärntumör endast 54 år och det var då vi tog beslutet att inte vänta. Så vi är fullt medvetna om att livet inte innehåller några garantier. Patrik

  2. Gunnel Moberg skriver:

    Jag förstår att ni inte ångrar er flytt. Det ser underbart ut. Kram

  3. Ditte skriver:

    Spännande och roliga minnen från er resa ner med denna husbil och ”flyttlasset” . Men en inkräktare på hemvägen var läskigt.
    Sköna dagar har ni helt klart och visst ska man ta sig an det goda i livet när man kan. Absolut! Finns ingen som helst anledning att vänta eller inte göra det. Livet pågår här och nu.
    Stor kram.

  4. mamma C skriver:

    Det är helt enkelt bara toppen och 👍 på detta.
    Kram Carin

  5. Anonym skriver:

    Ja man ska ta vara på livet, tyvärr kan det gå fort utför. Ni gjorde rätt att skaffa hus i Torreveija. Min mamma dog i bröstcancer endast 39 år.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.